Relacja z listopadowego spotkania z o. Tomaszem Nowakiem OP

    Jak wygląda moja spowiedź? Dlaczego wyznacznikiem dobrej spowiedzi nie powinny być emocje, które jej towarzyszą? Jak wygląda mój rachunek sumienia? Czy spowiadam się z braku miłości do Boga, bliźniego i siebie? Czy skupiam się raczej na „plewieniu chwastów” czy „sianiu miłości”?
    To jedynie niektóre z pytań, które mogły zrodzić się w głowach słuchaczy konferencji ojca Tomasza Nowaka OP, którą 19 listopada dominikanin wygłosił w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Jak co miesiąc wspólnota Ubogaceni zorganizowała spotkanie modlitewne, którego tematem przewodnim był grzech oraz spowiedź.
Ojciec Tomasz Nowak OP jest przeorem łódzkiego klasztoru ojców dominikanów, kaznodzieją wędrownym, który szerszej publiczności znany jest chociażby z kanału STREFA WODZA na YouTube oraz z wielu książek i audiobooków, które wydał. Na prawie godzinnej konferencji skupił się na paru ważnych aspektach spowiedzi, które często są przez nas, osoby wierzące, pomijane. Zachęcał do spojrzenia na swój grzech jako na sprzeciwienie się Miłości. O tym właśnie mowa w Ewangelii wg. św. Mateusza (Mt 22, 37-49). Słowo Boże wprost mówi o tym, że Przykazanie Miłości jest pierwszym i najważniejszym przykazaniem, a więc właśnie na jego podstawie powinien opierać się nasz rachunek sumienia. Gdzie nie kochałem Boga, bliźniego lub samego siebie? Ojciec Tomasz zaproponował nawet, by cały swój rachunek sumienia oprzeć na tekście znanego nam Hymnu o Miłości, tak aby w miejsce słowa Miłość podstawić swoje imię i odpowiedzieć sobie na pytanie czy moja miłość jest cierpliwa, łaskawa, nie szuka poklasku czy nie unosi się pychą.
    Chociaż cała konferencja skupiała się na temacie grzechu, sumienia i spowiedzi to jednak ojciec zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt tej sfery naszej duchowości. Otóż, nie należy zatrzymać się na rachunku sumienia i szczerej spowiedzi, bo jak mówił dominikanin, w chrześcijaństwie nie chodzi jedynie o „plewienie chwastów”. Spowiedź jest nam niezbędna po to, by przygotować nasze serce do „posiania” w nim miłości.
Po wygłoszonej konferencji ojciec Tomasz odprawił Mszę Świętą , podczas której była możliwość przystąpienia do Sakramentu Pojednania. Całe spotkanie zakończyła krótka modlitwa śpiewem. Ojciec przyjechał do nas z wieloma wydawnictwami swojego autorstwa, tak więc po spotkaniu zostało jeszcze parę chwil na rozmowę z ojcem i kupienie jego książek i audiobooków.
    Jeśli nie udało Ci się dotrzeć na spotkanie, nagranie z konferencji dostępne jest już na stronie. Natomiast wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkania! Więcej aktualnych informacji na stronie internetowej oraz na naszym Facebooku ( Ubogaceni ).

Martyna PałkaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.